fbpx

סדנאות פיתוח מנהלים באתגרי העידן החדש

בעידן הקודם שהסתיים לא מכבר, ההתייחסות לעובד או למנהל בארגון היה כאל בעל תפקיד, פונקציה שנועדה להביא תפוקות בתחומה מבלי כמעט להתייחס לעובדה שאותו בעל תפקיד הוא אדם בעל רגשות, בעל תשוקות משלו, כישרונות משלו, חיים אישיים מטלטלים לעתים, משלו.
גייסנו אנשים לתפקידים וציפינו מהם להיות "רובוטים" שפועלים על פי הקוד שפיתחנו. ההכשרות היו בעיקר מקצועיות, ההשקעה בהתפתחות העובד או המנהל היתה מתוך ראיה צרה של התוצאות אותן הוא אמור להביא במסגרת תפקידו.
בעידן הנוכחי ובעקבות אינסוף מחקרים פסיכולוגיים שנעשו בתחום – כבר הבנו שזה לא מספיק.
אדם הוא אדם, ההשפעה של חייו על האישיים על תיפקודו במסגרת הארגון – ולהיפך – השפעת תיפקודו בארגון על חייו האישיים – הדדיות.
כשאנחנו מדברים על סדנאות פיתוח מנהלים כיום – אנחנו מדברים על סדנאות לפיתוח אנשים – תודעתית, מנטלית, רגשית, אפילו רוחנית. בסביבה העסקית של היום גם מנהלים וגם לא מנהלים זקוקים למרחב בטוח של צמיחה והתפתחות אישית.
אם התפישה המיושנת הייתה: "עלינו לתת להון האנושי בארגון שלנו את כל התפישות, המיומנויות והכלים כדי שיבצעו את מלאכתם נאמנה ויקדמו את החברה לעבר מטרותיה וחזונה", התפישה החדשה והאפקטיביות יותר

אומרת עלינו לתת להון האנושי בארגון שלנו את כל התפישות, המיומנויות והכלים כדי לקדמם, כל אחד בנפרד – לעבר מטרותיו וחזונו – ובכך נגשים את מטרות החברה וחזונה.

זהו שינוי דרמטי בגישה: במקום להתייחס למנהלים ולעובדים כפועלים בשדה חיטה שיעבדו קשה כדי לטפח את השיבולים הצומחים בה – להתייחס אליהם כאל השיבולים עצמם – ולטפח אותם. לאפשר להם ולבקש מהם לגדול.

אחרי הכל, ובלי כל רומנטיקה – כל מנהל או עובד בארגון הוא נכס מניב שנועד לעלות לארגון פחות כסף ממה שהוא מכניס – ובדרך זו להגדיל את הנכס המרכזי – הארגון עצמו. הגישה החדשה היא די הגיונית – הרי שככל שנגדיל את הנכסים המניבים שבונים את הנכס המרכזי – הנכס המרכזי יגדל פי כמה מאשר אם נשקיע רק בו באופן ישיר.

סדנאות פיתוח מנהלים מטרתן לאפשר למנהלים ולכל העובדים בארגון, ללא קשר לתפקידם ודרגתם – להגדיל את התודעה שלהם לגבי תפישת תפקידם. להביא לידי ביטוי את התשוקות האישיות שלהם, הכישרונות המולדים והנרכשים שלהם והערכים המרכזיים שלהם במסגרת הארגון – ובכך לתת להם קרקע פורה לצמיחה אישית ועשייה יוצאת דופן שנעשית בשיא המוטיבציה. לחבר בין המטרות האישיות והמקצועיות שלהם לאלו של הארגון עצמו, להתנהל אפקטיבית הן במסגרת הארגון והן בחיים הפרטיים – מה שישמר אותם לאורך זמן. ללמוד ולקבל כלים להתנהלות בסביבה ארגונית מאתגרת ומשתנה – בעידן של חוסר ודאות.

בדרכו הייחודית ויוצאת הדופן המשלבת התפתחות תודעתית מנטלית-רגשית-רוחנית-עסקית, מתוך ניסיונו הרב בהקמת עסקים וניהול עובדים בעבר ובהווה בתחומים רבים (הייטק, תעשייה, מסחר, שירותים וקמעונאות) – יהונתן כסיף וצוותו מנחים מגוון רחב של סדנאות פיתוח מנהלים הכוללות בין השאר: מודעות עצמית וחברתית, תקשורת אפקטיבית והשפעה, ניהול צוותים וממשקים, חשיבה יזמית וחדשנות, קבלת החלטות, חשיבה כלכלית, ניהול זמן ואפקטיביות – ועוד נושאים רבים ומגוונים בעולמות הניהול – הן לעתודה ניהולית, הן למנהלים מתחילים, מנהלי דרג ביניים – ובכירים.

סדנאות פיתוח מנהלים: עקרונות חשובים:

  • סדנאות המנהלים הן תהליך אפקטיבי להשגת רתימה אישית של העובדים והמנהלים לחזון ולמטרות הארגון. פיתוח מודעות עצמית של כל אדם בארגון לגבי תשוקותיו, כישרונותיו וערכיו, יאפשר לו להביא את כל אלו לידי ביטוי ולתרום לחברה באופן מקסימלי. עצם התרבות הארגונית המושתתת על לתת למנהלים ולעובדים מרחב בטוח לצמיחה אישית מחזק את שייכותם ומעלה את המוטיבציה שלהם באופן משמעותי. והרי זה תפקידנו כמנהלים – לגרום לכל האנשים שעובדים איתנו לקום מדי בוקר בשיא המוטיבציה ליומם.
  • סדנת פיתוח מנהלים היא נקודת עצירה בה נעשית חשיבה וקורים דברים שלא קורים בשום מקום אחר במהלך השגרה היומיומית. הסדנאות מתוכננות בקפידה על סמך אבחון ראשוני כדי שיענו באופן מדויק לצרכי הצוות או הקבוצה בעת הנוכחית. השיח והפתיחות שעולים במהלך הסדנה הן משהו שלא יסולא בפז ולא יקרו בשוטף, בדרך כלל. נושאים בהם חלים קונפליקטים יכולים לצוף ולקבל מקום לשיח פורה ומקדם, נושאים המהווים צוואר בקבוק יקבלו מקום כדי להיפתח ולהיפתר ולאפשר זרימה.
  • סדנאות פיתוח מנהלים משלבות את התאוריה עם התנסות מעשית. אינן קורס אקדמי הנותן מידע – אלא חוויה אימונית משולבת סימולציות והטמעה. המשתתפים לומדים מודל או עיקרון חדש ומתנסים בו מיד באופן אקטיבי – שם נמצאת הלמידה האמיתית.
  • גם המודלים של פיתוח המנהלים משתנים עם התקופה. ברור לכולם שמה שרוב מה שהיה תקף טרם עידן הקורונה אינו רלוונטי כיום. תפישות שרווחו עד לפני שנתיים – חייבות להשתנות כי מי שאינו מסתגל לשינויים לא ישרוד. האוטומציה והדיגיטליזציה הגואות כיום, שינוי הרגלי הצריכה של הלקוחות, שינוי הרגלי העבודה של העובדים – הכל השתנה. אנו מקפידים על התעדכנות והסתגלות לעידן החדש והבאת התכנים והמודלים העדכניים ביותר לתוך סדנאות פיתוח המנהלים.

סדנאות פיתוח מנהלים ועובדים, או ליתר דיוק – אנשים, מתקיימות הן פנים מול פנים או בסדנאות מקוונות. מומלץ לערוך תהליך איבחון מקצועי טרם גיבוש הסדנה על מנת לתת מענה מדויק לצרכי הארגון, או להזמין סדרת סדנאות מודולרית בנושאים רלוונטיים לארגון. בכל מקרה – כל סדנת פיתוח מנהלים מגובשת באופן ייחודי ומותאם לצורכי הלקוח.

שירותי הייעוץ של יהונתן כסיף כוללים סדנאות, ייעוץ וליווי אישי של מנהלים וצוותים, אימון אישי לבכירים וסדנאות הכוונה בקריירה.

סדנאות פיתוח מנהלים – הדרך לשדרוג תפקידי ניהול

סדנאות מנהלים מהוות גם פלטפורמה של צמיחה והתקדמות לתפקידים ניהוליים בכירים יותר.
זהו מחנה אימונים פורה ומעניין שמאפשר להם להיות מנהיגים בתחומם ומנהלים טובים יותר.

סדנאות מנהלים הן סדנאות חווייתיות שמהוות נקודת מפנה בחיי המשתתפים באופן תודעתי – ובכך גם בהרגלים ובאופן התנהלותם. הן נותנות למנהלים את התפישות, המיומנויות והכלים הנדרשים כדי לנהל צוותים גדולים ומשמעותיים יותר. להשיג תוצאות טובות יותר, לשמור על המוטיבציה ועל שיפור מתמיד בביצועים.

הסדנאות לפיתוח מנהלים מתבצעות לרוב (ובאופן האפקטיבי ביותר) על פני מספר מפגשים לאורך מספר חודשים – וזאת כדי להטמיע את הנלמד ביומיום – בשטח. הן כוללות דיונים וסיעורי מוחות, תרגולים פרקטיים וסימולציות שמבוססות על הדינמיקה שבארגון. אם מדובר בשיח בין מנהלים ועובדים, פגישות עם לקוחות, העברת פרזנטציות אפקטיביות או ניהול ישיבות – אחד הנושאים שברוב הארגונים הופך מזמן משמעותי לזמן מיותר לחלוטין.

הפן הפרקטי הוא בעל חשיבות רבה לשיפור יכולות הניהול של המשתתפים, ובעקבות סדנאות פיתוח המנהלים – המשתתפים יחלו לפעול אחרת ולהתמודד עם הסיטואציות השונות בזמן אמת – באופן אפקטיבי יותר – שמניב תוצאות טובות יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *