fbpx
התפתחות אישית

התפתחות אישית (או העצמה אישית)

התפתחות אישית (או העצמה אישית)

התפתחות אישית (או העצמה אישית), הוא תהליך שבו אנו מפתחים את התודעה שלנו וכתוצאה מכך גם את האישיות שלנו כדי לחשוב, לפעול ולהתנהג באופן שיאפשר לנו לחיות חיים טובים יותר.

הוא יכלול לפני הכל מודעות עצמית – הכרה בעצמנו, ביכולות שלנו, בתשוקות וברגשות שלנו, בהתנהגות שלנו – ולקיחת אחריות על החיים שלנו.

בהמשך ההתפתחות האישית תחול התפתחות בינאישית – היכולת שלנו להשפיע על הסביבה שלנו, להוות השראה וליצור לעצמנו סביבה מקדמת.

כל זאת במטרה ליצור לעצמנו את המציאות אותה אנו רוצים ומאחלים לעצמנו – מתוך ההבנה כי זה תלוי בנו ובאופן בו אנחנו מפרשים את העולם.

הנחות היסוד להתפתחות אישית

מה שלא צומח – נובל. אנחנו כבר מבינים את זה.

אם נרשה לעצמנו להישאר במקום ולא להתקדם – העולם יתקדם בלעדינו ונהפוך לא רלוונטיים. אם לא נכשיר את המוח שלנו לכדי מיומנויות חדשות מדי יום – הוא יתנוון מהר. שגרות ארוכות שנים ללא למידה חדשה – מובילות למוות מוקדם יותר. זה גם מוכח מחקרית.

הנחת היסוד המרכזית לתהליכי התפתחות אישית היא שיש בנו פוטנציאל ענק שרובו איננו ממומש.

יש מאמנים ומנחים להתפתחות אישית ש"מפרקים" את האישיות שלנו לגורמים שונים שמייצגים איכויות פנימיות שונות בתוכנו כמו: ביטחון עצמי, רגשות, יכולת הסתגלות, יכולת התמדה, יכולת למידה וכו'.

לטענתם, חלק מהחלקים שמרכיבים אותנו מפותחים וחלקם פחות, ופיתוח שלהם יביא לביטוי את אותו פוטנציאל בלתי ממומש שגלום בנו. זה די נהוג בתפישה המערבית.

על פי תפישה אחרת שבאה ממקורות במזרח (ובאופן אישי אני הרבה יותר מתחבר אליה) – האדם, המורכב מגוף-נפש-נשמה הוא מכלול אחד – זו התפישה ההוליסטית.

טיפול ב"רכיב" אחד באישיות, על פי שיטה זו – אינו אפקטיבי. התפתחות אישית היא של המכלול כולו ובכל הרבדים – מנטלית (חשיבתית), רגשית, פיזית ורוחנית.

התפתחות אישית

העצמה אישית

כיצד עוברים תהליך התפתחות אישית? ישנן דרכים שונות לתהליכי העצמה אישית וצמיחה:

אימון למימוש עצמי – תהליך שלרוב מתפרש לאורך מספר חודשים ובפגישות אישיות שבועיות.

גם בתהליך של אימון להקמת עסק – עוברים שלבים דומים לאימון למימוש עצמי, מאחר שקודם להקמת העסק – מדייקים את מהות האדם בתהליך מנטלי-רוחני-תעסוקתי.

בתהליך זה ניתן לדייק את המוצר והשירות שהמתאמן מציע, מקבלים תובנות ותפישות נכונות לגבי יצירת שפע וריבוי הכנסות – ומדייקים את קהל היעד שישלם עבור מוצריו ושירותיו באהבה.

ניתן לעבור תהליכים כאלו באופן אישי או בקבוצות בגדלים שונים לרוב קבוצה של עד 20 איש תהיה אפקטיבית יותר.

דרך נוספת היא לעבור זאת בסדנאות-ריטריט שאורכן 3-4 ימים. ריטריט הוא התנתקות מהעולם והמציאות היומיומית והתרכזות בתהליך ההתפתחות האישית – ולרוב יכלול גם מדיטציות, דמיון מודרך ותרגילים שמאצים ומעצימים את החוויה.

כמובן – אם אתם אוטודידטים – ניתן לבצע תהליך התפתחות אישית מספרים ומסרטונים שונים, עם זאת – ללא שיקוף מקצועי חיצוני – זה ארוך יותר ומאתגר יותר.

איזו דרך טובה יותר להתפתחות אישית?

כמובן שכל אחד מאיתנו שונה מחברו – מה שמתאים לאחד אינו מתאים לאחר – ועל כן ראוי להתנסות באופנים השונים ולבחור – היכן הכי נהנים מהתהליך ומרגישים שהוא עובד.

הדרכים אינן סותרות האחת את השנייה אלא להיפך – מעצימות ומשלימות. ישנם כאלו שיבחרו להתחיל בתהליכי התפתות אישית עם עצמם ובוחרים בהמשך או במקביל לעבור תהליך אימון אישי או תהליך קבוצתי כדי להעצים את תהליך זה.

במידה ואתם בוחרים בתהליך אישי או קבוצתי, חשוב שזה יהיה תהליך מתמשך ולא משהו חד-פעמי שאני מכנה (זבנג וגמרנו).

התהפתחות היא תהליך, וההתמדה בתהליך מאפשרת הטמעה וצמיחה לאורך זמן ולא לטווח קצר. לרוב אין שינויים שקורים בין לילה. כשאתם בוחרים סדנה או ריטריט ודאו שיש לכך המשכיות – שתוכלו לבקר בסדנאות ומפגשי המשך, שהמנחים מאפשרים המשך תהליך בליווי אישי או קבוצתי.

מה ההבדל בין תהליך התפתחות אישית להתפתחות רוחנית?

התפתחות רוחנית היא תהליך שבו המשתתפים מתעמקים בקשר לרוח שלהם, לנשמה. זהו תהליך מרגש ומרחיב לב שהתפתחות אישית שתיעשה בלעדיו – תישאר חסרה.

החיבור למהות שלנו, היכולת שלנו לשוחח עם ההדרכה שלנו ועם הנשמה שלנו, פיתוח האמונה שאנו לא לבד, מבט אל הנסתר, אל גילגולים קודמים, על שיעורים שהנשמה שלנו באה לעבור פה דרכנו – כל אלו הופכים את תהליך ההתפתחות האישית, שלרוב ממוקד בצד המנטלי או הרגשי בלבד – לשלם.

יש שלושה שלבים עיקריים בהתפתחות שלנו:

הראשון הוא תלות – מצב בו אנחנו תלותיים בגורמים חיצוניים.
השני הוא אחריות ואינדיבידואציה – מצב בוא אנחנו לומדים את עצמנו ולוקחים שליטה על החיים שלנו.
השלישי הוא שלב שחרור השליטה וההתמסרות – השלב בו אנו נפגשים עם הרוח, מבינים שאין לנו באמת שליטה ושעלינו לתת לנשמה שלנו להדריך אותנו בדרכנו.

לא כולם עוברים את שני השלבים האחרונים ומסיבות רבות, רובן תרבותיות.

סיכום

תהליך התפתחות אישית מתחיל בדר"כ במשבר. בנקודה של פרידה כואבת, אובדן, כמעט מוות, מחלה קשה. סימן מהיקום שעלינו להתקדם – אותו משבר מעלה בנו שאלו הרות גורל על הקיום שלנו – ומתחיל החיפוש.

הוא ממשיך מתוך סקרנות והטלת ספק בכל המוכר והידוע – ומתוך כמיהה אמיתית לגלות את האמת, את עצמנו – את הייעוד שלנו והמשמעות שלנו בעולם.

מתוך רצון עז לשנות את המציאות שלנו וההבנה שיש לנו את היכולת והכוח לעשות זאת.

תהליך הגדילה הוא מרגש, מלא גילויים ותובנות, מאפשר להביט על החיים שלנו ממקום גבוה יותר ולנהל את עצמנו ביתר אפקטיביות, ויותר מהכל – כשאנו יודעים מי אנחנו, ללא כל המסכות והדמויות שיצרנו כדי לרצות את המשפחה, החברה או הנורמות בהן אנו חיים, בטוחים בעצמנו, אוהבים את עצמנו ומובילים את עצמנו לעסוק במה שנועדנו ונולדנו לעשות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *